W procesie translacji, aminokwasy łączą się wiązaniami kowalencyjnymi (dokładniej mówiąc wiązaniami peptydowymi) definiując tym samym strukturę pierwszorzędową powstającego białka. Za wyższe, w strukturalnej hierarchii białek, poziomy organizacji odpowiadają m. in. mostki dwusiarczkowe.
Chemia
Chromatografia cieczowa jest techniką laboratoryjną, służącą do rodzielenia mieszaniny na poszczególne związki chemiczne wchodzące w jej skład. Może mieć zastosowanie w oczyszczaniu próbek, badaniu ich składu, bądź badania czystości. Mieszaninę przepuszcza się przez kolumnę ze złożem. Na skutek oddziaływań międzycząsteczkowych między substancjami, jedne związki chemiczne poruszają się szybciej a inne wolniej, więc opuszczą kolumnę w różnym czasie.
Do opisywania związków chemicznych mogą służyć wzory strukturalne, odzwierciedlające budowę cząsteczki, oraz sumaryczne, opisujące z ilu atomów jakiego rodzaju składa się dana cząsteczka. Czasem stosuje się nieco bardziej skomplikowany zapis wzorów sumarycznych, który przybliża budowę cząsteczki. Przykładowo, kwasy karboksylowe często zapisuje się z 'COOH' na końcu, żeby podkreślić obecność grupy karboksylowej na końcu cząsteczki (np. kwas octowy zapisuje się najczęściej CH3COOH zamiast C2H4O2).