Programy pomagające programować

Ta sekcja nie jest obowiązkowa, wiele osób na początek pomija dopasowanie sobie środowiska pracy odkładając to na moment, w którym już wiadomo co się w programowaniu lubi, a czego nie. Ale warto zrobić to od razu, dzięki temu wejście w świat programowania będzie trochę lżejsze, ponieważ dobre edytory pomagają pilnować odpowiedniej składni a niektóre mają jeszcze mnóstwo innych przydatnych funkcji.

Na początek polecamy któryś z prostych edytorów tektsu, takich jak gedit lub kwrite które są najprawdopodobniej zainstalowane w Twojej dystrybucji linuksa. Są też takie edytory jak Geany (darmowy) czy Sublime Text (komercyjny), które oprócz typowych dustrybucji linuksa można zanstalować na systemach Mac OS i Windows. Oba te programy potrafią kolorować odpowiednie fragmenty kodu tak, by program wyglądał bardziej intuicyjnie i potrafią też uruchomić od razu program napisany w Pythonie co znacznie przyśpiesza testowanie i jest bardzo wygodne.

Bardziej rozbudowanym programem jest PyCharm którego możliwości nawet w darmowej wersji są zdecydowanie większe niż wspomnianych edytorów.  Potrafi informować o błędach w programach i sugerować poprawki, upomina też użytkownika jeśli jego kod nie jest zgodny z konwencjami "ładnego" kodu w pythonie. Jeśli lubisz tak rozbudowane edytory, będziesz pewnie zadowolony z takiego zintegrowanego środowiska, jednak tak  rozbudowany interfejs może powodować, że na początku trudniej będzie Ci się odnaleźć w gąszczu funkcji.

Wybór należy do Ciebie, zachęcamy do spróbowania choć jednego z tych edytorów, ale jeśli przytłacza cię zbyt wiele opcji w nich dostępnych, nie trać teraz na to czasu, lepiej przejdźmy tymczasem do dalszej  części samouczka.