Po instalacji Ruby’iego pora zobaczyć “z czym to się je”.
Istnieją dwa podstawowe tryby pracy z Rubym. Możemy napisać program w postaci pliku tekstowego, a następnie uruchomić go za pomocą interpretera (czyli specjalnego programu, który analizuje kod i wykonuje zawarte w nim instrukcje) lub interaktywnie wpisywać polecenia w konsoli.
Pierwszy program
Naukę zaczniemy bez ogródek - napiszemy w pełni działający program. Co musimy zrobić? Przede wszystkim musimy stworzyć pusty plik tekstowy i napisać w nim kod programu.
Potrzebny nam będzie to tego edytor tekstu. Teoretycznie wystarczy do tego zwykły notatnik, który znajdziemy w każdym systemie operacyjnym. Są jednak specjalne edytory tekstu, które znacznie ułatwiają programowanie - kolorują składnie, formatują wcięcia, a niektóre nawet wyłapują błędy. Istnieje kilkadziesiąt, jeśli nie kilkaset takich edytorów - każdy programista ma swój ulubiony i ciężko wskazać najlepszy. Do nauki Ruby’iego ze względu na prostotę działania, wieloplatformowość oraz otwartą licencję polecamy program Geany.
Uzbrojeni w odpowiednie narzędzia możemy brać się do kodowania! Na początku stwórz pusty plik pod nazwą z rozszerzeniem .rb, (np. first_program.rb). Napisz w nim swój pierwszy program (póki co nie przejmuj się tym, co oznaczają poszczególne fragmenty kodu):